Szafy sterownicze

Nie każda szafa sterownicza, może sprawdzić się w różnych warunkach. Jej parametry w istotny sposób zależą od tego, jaka ma być specyfika jej pracy a także od tego, w jakim otoczeniu ma ona funkcjonować.

Stal nierdzewna, czy tworzywo sztuczne?

Najważniejszym czynnikiem, który przyszły inwestor powinien wziąć pod uwagę, jest materiał z którego dana szafa jest wykonana. Najczęściej mamy do czynienia z rozwiązaniami wyprodukowanymi ze stali nierdzewnej. Charakteryzują się one dużą odpornością na czynniki zewnętrzne a zwłaszcza na wilgoć. Alternatywą dla szaf metalowych są konstrukcje wykonane z tworzyw sztucznych. Owszem, są one znacznie lżejsze od ich metalowych odpowiedników, ale ich struktura jest znacznie mniej wytrzymała, toteż sprawdzą się one zwłaszcza w zastosowaniach domowych.

Szczelność i bezpieczeństwo pracy

Kolejne, zresztą bardzo ważne czynniki, które należy uwzględnić przy zakupie konkretnych szaf sterowniczych, to szczelność i ochrona przed porażeniem elektrycznym. Wszystkie szafy sterownicze które muszą pracować na zewnątrz budynków, powinny zapewniać hermetyczną izolację elementów i instalacji wewnętrznych, od warunków zewnętrznych a zwłaszcza wilgoci. Druga kwestia to ochrona przed porażeniem elektrycznym, która winna wyrażać się nie tylko zastosowaniem określonych materiałów, ale też wprowadzeniem specjalnych zacisków dla przewodów ochronnych. Ich rolą będzie odprowadzenie ładunków bezpośrednio „do ziemi”, co zredukuje praktycznie do zera ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

Certyfikaty

O tym, czy dane szafy sterownicze posiadają określone cechy, decydują między innymi certyfikaty, które powinny być sporządzone dla konkretnych urządzeń. Powinny one określać stopień ochrony zarówno w kontekście warunków otoczenia, jak i zabezpieczenia przed pożarem, bądź porażeniem prądem elektrycznym. Tylko certyfikowane wyroby nadają się do dalszej eksploatacji w instalacjach elektrycznych i sterowych.

Czym jest szafa sterownicza?

Szafa sterownicza to konstrukcja złożona z rozdzielnicy i sterownicy niskonapięciowej, której zadaniem jest uporządkowanie przewodów i elementów sterowych, w celu ich łatwiejszej identyfikacji i naprawy. Obowiązkowym elementem zawartości każdej szafy, jest łącznik, umożliwiający jej szybkie odłączenie od pozostałych elementów obwodu elektrycznego.

Elementy mechaniczne, elementy funkcjonalne

Zawartość szafy sterowniczej można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich są elementy mechaniczne, których rolą jest podtrzymanie poszczególnych elementów obwodu i ich uporządkowanie względem obudowy i innych przewodów. Do grupy tej należą przede wszystkim szyny łączące, które są podstawą dla elementów wykonawczych mocowanych z wykorzystaniem dedykowanych zacisków.

Drugim, niezwykle ważnym elementem szaf sterowniczych, są układy wykonawcze. Najczęściej mają one charakter podzespołów zależności, które w stanie normalnym (brak napięcia na stykach) są otwarte, lub zamknięte. Do bardzo ważnych elementów wykonawczych zalicza się również szereg komponentów ochronnych, mających odłączyć zasilanie w przypadku wystąpienia przeciążenia, bądź też nadmiernej temperatury.

Systemowość układu

Szafy sterownicze wymagają zastosowania zasad systemowości, która – na dodatek – podlega odrębnym przepisom monterskim. Zasady te w jasny sposób określają, jak należy montować poszczególne przewody, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo ludziom i poszczególnym komponentom. Bezpieczeństwo to opiera się przede wszystkim na przejrzystości montażu. Przykładowo, konstrukcja szafy wymusza na monterze pogrupowanie przewodów w wiązki.

Osobne łączenie kabli czerwonych, brązowych (czarnych), żółtozielonych i niebieskich, pozwala na ich łatwiejszą identyfikację i ewentualną wymianę. Poza tym uporządkowanie kabli eliminuje problem ich bezpośredniego wpływu na elementy wykonawcze, zarówno w kontekście izolacji elektrycznej, jak również ochrony przed negatywnym działaniem pola elektromagnetycznego. Mają one również bezpośredni wpływ na bezawaryjną pracę całości systemu, gdyż ułatwiają (i przyspieszają) czynności konserwacyjne.

Podsumowanie

Szafa sterownicza powinna zapewniać maksymalną ochronę użytkowników i mienia. Stąd też naturalnym wydaje się wybór urządzeń wyprodukowanych z trwałej i wytrzymałej stali, które na dodatek posiadają odpowiednie certyfikaty. Szafy sterownicze to kompletne rozwiązania elektryczne, których najważniejszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa ludziom i instalacji elektrycznej a także ułatwienie ewentualnych napraw w ich obrębie. Niektóre z nich mogą mieć nawet konstrukcję prefabrykowaną, co znacznie przyspiesza proces ich montażu w obrębie większego systemu układów elektrycznych, sterowych i wykonawczych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!